Ukryty rynek pracy – klucz do zawodowego sukcesu

Jak wskazują badania, nawet do 80% ofert pracy nie trafia na popularne portale pracy. W związku z tym, tradycyjne metody poszukiwania pracy mogą nie być skuteczne. Aby znaleźć pracę marzeń należy poznać ukryty rynek pracy i sposoby na sprawne poruszanie się po nim.

Czym jest ukryty rynek pracy?

Zacznijmy od tego, co składa się na jawny rynek pracy. Są to wszelkie dostępne do publicznej wiadomości oferty pracy zamieszczane na portalach pracy takich jak pracuj.pl, olx.pl, fach praca.pl, praca.pl czy inne. Są to także ogłoszenia zamieszczane na portalach społecznościowych, w grupach branżowych czy zakładkach „kariera” na stronach pracodawców.

Ukryty rynek pracy to przestrzeń, do której dostęp mają tylko nieliczni. Jak już wspominałam, skupia w sobie nawet około 80% wartościowych ofert pracy. Dlatego warto się nim zainteresować i przeanalizować możliwości jakie za sobą niesie.

Networking, czyli budowanie sieci kontaktów

Każdy z nas funkcjonuje na portalach społecznościowych. Warto zaistnieć na portalach branżowych, ale sam profil to za mało. Aby zostać zauważonym należy dołączyć do branżowych, tematycznych grup. Publikować wartościowe treści, brać udział w dyskusjach, zapraszać do kontaktów osoby z tej samej branży.

Często na takich grupach pojawiają się ogłoszenia o pracy, na które można odpowiadać. Udział w grupach pozwala też na bardziej bezpośredni kontakt z zamieszczającymi ogłoszenia autorami/rekruterami. Jednym słowem warto dać się poznać.

Rekrutacje wewnętrzne

Rekrutacja wewnętrza to sposoby na pozyskiwanie kandydatów, którzy już są w organizacji. To ogromna wartość zarówno dla firmy jak i osoby, która w takiej rekrutacji bierze udział. Często firmy prowadzą procesy rekrutacyjne dwutorowo: rozpoczynają od poszukiwania kandydata w zasobach organizacji, a jeśli ten sposób nie wystarcza, wychodzą z ofertą na zewnętrz. Ten sposób rekrutacji to doskonały przykład działań w ramach ukrytego rynku pracy.

Funkcjonując w organizacji warto zorientować się jakie są ścieżki rozwoju i możliwości zmian na drodze zawodowej. Wiele firm oferuje planowanie ścieżek kariery, programy talentowe i wsparcie przy zmianach stanowisk.

Programy poleceń

Programy poleceń pracowniczych to sposoby na pozyskanie kandydatów przez rekomendację pracowników już funkcjonujących w organizacji. To kolejny obszar ukrytego rynku pracy. Bardzo często programy te są połączone z dodatkową gratyfikacją. Czyli jeśli polecisz wartościowego kandydata, a on zostanie zatrudniony, to otrzymasz określoną kwotę. To często atrakcyjne rozwiązanie dla pracowników firmy.

Ale jak być tym, który zostanie polecony? Warto zbudować sieć kontaktów i rozmawiać z osobami, które już pracują w firmie, do której chcemy aplikować.  Takimi „insiderami” mogą być rekruterzy, osoby z działów HR, czy specjaliści z poszczególnych obszarów biznesowych.

W poszukiwaniu pracy najważniejsza jest skuteczność. Im więcej kanałów uruchomimy, tym większa szansa na sukces.

Autor: Anita