czas; czas jako benefit; wolny czas

Czas czyli benefit na czasie

Świadomy pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę, że największą wartość w jego organizacji, niezależnie od branży stanowią ludzie. Tworzą oni złożoną społeczność, z różnymi potrzebami, celami i motywatorami. Stąd tak ważne, by potrafił on umiejętnie zadbać o swoich pracowników, zapewniając im odpowiednie warunki pracy, rozwoju i motywację. [Uwaga spoiler]: doceniony i zmotywowany pracownik w prostej linii przełoży się na wyniki biznesowe firmy. 

Wyzwaniem obecnych czasów jest jednak sposób, w jaki doceniamy pracownika.

Sprawy na pewno nie ułatwia fakt, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych w Unii Europejskiej wskaźniku bezrobocia. Dodatkowo problem potęguje utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja. By nadążyć za wzrostem cen, podwyżki musiałyby być przyznawane kilka razy w roku. Tym samym walka o utrzymanie wartościowych pracowników w organizacji trwa w najlepsze. Na szczęście wciąż jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie i utrzymanie pracowników jest atrakcyjny pakiet benefitów. Słowo klucz stanowi tu jednak: atrakcyjny. Dziś gdy niemal każda firma oferuje  opiekę medyczną, kartę sportową, ubezpieczenie na życie czy dofinansowanie posiłków coraz trudniej wyróżnić się na rynku i zaskoczyć pracownika ciekawym ale przede wszystkim pożądanym benefitem.

Nowa jakość benefitów pracowniczych

A co gdyby okazało się, że najatrakcyjniejszy benefit mamy w zasięgu ręki zupełnie za darmo? Rozwiązanie bowiem stanowi czas wolny. To on pozwala  na relaks, odpoczynek i regenerację sił ale także na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Tymczasem posiadamy go coraz mniej i coraz dotkliwiej odczuwamy jego brak. Na naszych oczach czas staje się najbardziej deficytowym i pożądanym towarem. Jak jednak w sposób umiejętny podarować naszemu pracownikowi czas? Okazuje się, że sposobów jest co najmniej kilka.

#elastyczne godziny pracy

Umożliwienie elastycznych godzin pracy czy możliwości pracy zdalnej daje  pracownikom większą swobodę w zarządzaniu czasem i równowagi między pracą a życiem prywatnym. Zaoszczędzony na dojazdach czas można spożytkować o wiele ciekawiej niż na frustrowanie się w korkach.

#ekstra wolny dzień

Niektóre organizacje oferują swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny z okazji urodzin, w Wigilię, na realizację celów charytatywnych, badania profilaktyczne bądź po prostu na dzień dla siebie. To prosty do wprowadzenia urlop, bo dotyczy jednego dodatkowego dnia w roku, nie wpłynie on więc negatywnie na realizację zadań.

#nielimitowany urlop

Kolejnym benefitem, który coraz śmielej wprowadzają zwłaszcza firmy z branży IT jest nielimitowany urlop. Wymaga on ze strony pracodawcy ogromnego zaufania ale jak pokazują pierwsze analizy polscy pracodawcy, którzy zdecydowali się na jego wprowadzenie nie odnotowali drastycznego wzrostu absencji pracowników. W zamian obserwują wzrost zaufania  w relacji pracodawca-pracownik a także zaangażowania i odpowiedzialności za powierzone zadania.

#czterodniowy tydzień pracy

Innym niezwykle atrakcyjnym benefitem związanym z czasem jest testowany obecnie w wielu krajach na całym świecie czterodniowy tydzień pracy. Wprowadziły go już firmy w kilku państwach m.in. w Hiszpanii, Islandii, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Krótszy tydzień pracy zmniejsza zagrożenie wypaleniem zawodowym, poprawia motywację do pracy a także zwiększa jej wydajność. Przede wszystkim jednak przekłada się na poprawę zdrowia pracowników  i to zarówno psychicznego jak i fizycznego.

#czas na rozwój

To następny doskonały sposób, by docenić swojego pracownika. Wolny dzień na rozwijanie swoich pasji bądź zgoda na realizację kursu językowego w godzinach pracy, sprawi, że powszechny dotąd benefit językowy zostanie odkryty na nowo i doceniony. Duża część z nas  nosi się z zamiarem podszkolenia bądź nauczenia się nowego języka obcego niestety większości zwyczajnie brakuje na to czasu po pracy.

#czas dla rodzica

A co gdyby pracodawca zaproponował choć na chwilę strudzonemu rodzicowi czas wolny od zobowiązań rodzinnych? Doskonałym sposobem  może okazać się sfinansowanie bądź dofinansowanie jego dzieciom wyjazdu wakacyjnego. Dla każdego rodzica wyczerpanego obowiązkami zawodowymi i rodzicielskimi, nie ma lepszego prezentu niż chwila dla siebie. Do tego jeśli rodzic będzie wiedział, że ten czas jest również przez ich pociechy spożytkowany w sposób maksymalnie efektywny, będzie to dla niego podwójna wartość. 

Jak widać czas możemy odmieniać przez wiele przypadków także przez postać benefitu pracowniczego. Regularne przerwy od obowiązków zawodowych wpływają pozytywnie na wydajność i jakość pracy. Pracodawcy oferujący wolny czas jako benefit dają przede wszystkim sygnał swoim pracownikom, że Ci są dla nich ważni i mają do nich zaufanie. Rozumiejąc, jak ważnym i zarazem deficytowym obecnie towarem jest czas dbają o dobrostan pracownika, co w dzisiejszych czas stanowi wprost nieocenioną wartość.

 

Autor: Ania