To, że list motywacyjny już jakiś czas temu odszedł do lamusa nie jest dla nikogo specjalnym zaskoczeniem. Obecnie mało który pracodawca wymaga w procesie rekrutacji od kandydatów listu motywacyjnego. Jego funkcję i to z powodzeniem przejęło CV. Jak jednak zareagować na informację, że klasycznemu curriculum vitae także ostatnimi czasy wyrasta niezła konkurencja?
Konkurencja dla CV
Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją gdy profil na LinkedIn stanowi alternatywę dla standardowego resume. Staje się on biznesową wizytówką już nie tylko firm ale i samych pracowników. Profil na LinkedIn ma wiele zalet, które sprawiają, że może stać się on o wiele bardziej wartościowym źródłem informacji o kandydacie niż klasyczne CV.
W czym profil na LI jest lepszy od CV
Przede wszystkim profil na LinkedIn pozwala na umieszczenie wszystkich istotnych informacji dotyczących naszego doświadczenia, umiejętności czy zdobytej wiedzy. Nie ma tu ograniczeń jak w przypadku CV. Czasem z pozoru niuanse stanowią dla rekrutera największą wartość i to one mogą mieć decydujące znaczenie czy zostaniemy zaproszeni do procesu rekrutacyjnego. Tym samym warto wykorzystać możliwości LinkedIna do właściwej i szczegółowej prezentacji swojej osoby.
Aktywność na profilu zwiększa także naszą autentyczność oraz buduje markę osobistą i wizerunek eksperta w swojej dziedzinie. Dlatego tak ważne jest by aktywnie prowadzić swój profil, udostępniać ciekawe wpisy, artykuły czy komentować publikacje innych użytkowników.
Udzielane przez byłych bądź obecnych współpracowników, podwładnych czy przełożonych rekomendacje nt. naszej osoby są najlepszym źródłem informacji o tym, jakim pracownikiem jesteśmy, nic więc dziwnego, że rekruterzy właśnie na LI szukają prawdy na temat kandydatów. Dodatkową, bardzo przydatną funkcją jest potwierdzenie przez innych naszych kluczowych umiejętności. To prosty sygnał dla sourcera, że naprawdę znamy się na swojej pracy i posiadamy kompetencje, których on szuka u kandydata.
Przemyślany profil na LinkedIn może sprawić, że w zasadzie nie będziemy musieli szukać pracy na własną rękę, to ona znajdzie nas sama. Kluczowe jest jednak by umiejętnie go prowadzić, w tym pomoże Wam mój poprzedni wpis .
Powodzenia!
Autor: Ania