kompetencje ; siła kompetencji ;

Czemu rekrutuję złych kandydatów? Czyli o sile kompetencji.

Kiedyś zostałam poproszona przez znajomego o pomoc w przygotowaniu go do rozmowy kwalifikacyjnej, w sprawie pierwszej poważnej pracy.

Zaproszenie na spotkanie dotyczyło pracy handlowca. Wiedząc już, że spotkanie rekrutacyjne poprowadzi kierownik regionalny bez wsparcia nikogo z HR-u założyłam, słusznie jak się zresztą okazało, że pytania jakie pojawią się na rozmowie będą dość sztampowe i przewidywalne. Nie byłam więc  specjalnie zaskoczona, gdy znajomy pracę dostał, a tym bardziej gdy stwierdził, że na rozmowie padły dokładnie te pytania, które z nim omówiłam.

To co najbardziej w tej sytuacji zastanawia, to dlaczego ów kierownik tak łatwo zaufał i powierzył stanowisko osobie bez doświadczenia? Odpowiedź jest prosta: wystarczyły mu odpowiedzi na poziomie deklaratywnym, satysfakcjonowało go, że słyszy to, co bardzo chciał usłyszeć. Zapytacie gdzie popełnił błąd? Odpowiedź jest prosta. Otóż nie pofatygował się, by zweryfikować kluczowe dla tego stanowiska kompetencje.

Czym jest kompetencja

Kompetencja to najprościej mówiąc kompilacja trzech kluczowych składników: wiedzy, umiejętności i postaw, które pozwalają nam na skuteczną realizację zadań zawodowych. Wiedza oznacza:  wiem co, umiejętność : wiem jak a postawa: jestem gotowy wykorzystać swoją wiedzę. Kompetencje to wynik tego, co wiemy, co robimy oraz kim jesteśmy. Dzięki posiadanym kompetencjom, jesteśmy w stanie efektywnie  realizować powierzane nam zadania. Wiedza pozwala na rozumienie rzeczywistości, umiejętności są warunkiem sprawnego działania, zaś postawy wspomagają jego jakość i nadają mu indywidualny charakter.*

Sekret udanej rekrutacji

Teraz zdradzę Wam największy sekret rekrutacji. Każda, absolutnie każda udana rekrutacja powinna opierać się na weryfikacji kluczowych kompetencji.  Każde stanowisko, na które przyjdzie nam rekrutować charakteryzuje się określonymi kompetencjami jakie powinien posiadać pracownik je wykonujący. I nie ma znaczenia czy mowa tu o poszukiwaniu dyrektora, managera czy szeregowego pracownika. Jest to bowiem uniwersalna zasada. Wspomnianego wcześniej kierownika regionalnego nie powinna zaspokoić jedynie deklaracja kandydata, że ten potrafi sprzedawać, nawiązywać relacje czy doskonale organizować sobie czas pracy. Powinien on przede wszystkim sprawdzić, czy to co deklaruje kandydat jest prawdą.

Klucz do sukcesu

By rekrutacja była skuteczna trzeba potrafić określić kluczowe dla stanowiska kompetencje, a następnie zweryfikować czy kandydat starający się o posadę je posiada. O tym, w jaki sposób sprawdzać kompetencje kandydata przeczytasz w moim kolejnym wpisie.

Autor: Ania

*Kompetencje na rynku pracy – o potrzebie rozwoju umiejętności osobistych i społecznych https://zawodowysos.pl/kompetencje-na-rynku-pracy/

  https://belgradesaxperience.com/lettera-a/index.html