Wiosenne porządki w Twoim CV

Przyszła wiosna a wraz z nią czas na wiosenne porządki. Co powiecie w takim razie na porządki w swoim życiu zawodowym? Może wiosna to także dobry czas na zmianę pracy? Jeśli planujecie zmiany to najlepiej zacząć je od … porządków w CV!

Poniżej znajdziecie garść uniwersalnych zasad, które pomogą Wam w napisaniu lub odświeżeniu swojego dossier.

List motywacyjny

W dzisiejszych czasach to przeżytek. Zauważcie, że w większości ogłoszeń o pracę proszeni jesteście jedynie o wypełnienie arkusza aplikacyjnego i przesłanie swojego CV. Z jednej strony to duży plus, odpada nam bowiem pisanie LM, który dla wielu stanowił nie lada wyzwanie. Jednak pamiętać należy o tym, że obecnie CV powinno pełnić poniekąd rolę obu tych dokumentów dlatego tym istotniejsze jest, by pisanie go potraktować na poważnie.

Zdjęcie

Często pytana jestem czy zamieszczać w CV swoje zdjęcie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno zamieszczanie zdjęcia nie jest obowiązkiem. Pamiętajcie jednak, że zdjęcie w CV może nam tak samo pomóc jak i zaszkodzić. Wszystko zależy od tego czy użyte przez nas zdjęcie jest odpowiednie czytaj: profesjonalne. Nie ma mowy o zdjęciu z wakacji nawet jeśli wyszliście na nim jak 1000000$. Nie trzeba też od razu inwestować w profesjonalną sesję zdjęciową i tak popularne obecnie zdjęcia biznesowe/ korporacyjne. Wystarczy, że użyjecie zdjęcia, które posłużyło Wam do dowodu osobistego czy paszportu. Zasada jednak jest taka, by zdjęcie było w miarę aktualne. Na koniec pamiętajmy także o tym, że może niestety zdarzyć się tak, że osoba rekrutująca już na podstawie naszego zdjęcia zdąży się uprzedzić do naszej kandydatury. Rekruter też człowiek i tak samo podatny jest na błędy poznawcze. Dlatego osobiście uważam, że zdjęcie w CV to rzecz zbędna.

Adres

Nie ma obowiązku podawania w CV pełnego adresu zamieszkania. Wręcz odradzam takiego działania. Pomimo RODO zawsze istnieje (niewielkie ale jednak) ryzyko, że taki dokument trafi w niepowołane ręce. Na potrzeby rekrutacji absolutnie wystarczające jest podać miejscowość, w której mieszkamy. Taka informacja jest dla potencjalnego pracodawcy satysfakcjonująca i stanowi doskonały punkt odniesienia.

Wykształcenie

Zasada dość stara ale wciąż spotykam się z CV, w których nie jest stosowana. Otóż w dokumencie wymieniamy tylko ostatnie wykształcenie. Co to oznacza  w praktyce? Jeśli mamy za sobą studia, darujmy sobie podawanie szkoły średniej i podstawowej, to dość oczywiste. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jesteśmy specjalistami w wąskiej dziedzinie i nasza specjalizacja zaczęła się już np. na poziomie profilu szkoły średniej. W przypadku studiów podyplomowych, doktoratów itp. wpisujemy je wraz z ukończonymi kierunkami studiów.

Doświadczenie zawodowe

Czyli clou naszego CV. Jak wspomniałam wyżej, obecnie CV pełni też poniekąd rolę listu motywacyjnego. dlatego tak ważne jest by było dość szczegółowe. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie personalizacji CV pod wymogi stanowiska, na które aplikujemy. W praktyce oznacza to, że skupiamy się na tych stanowiskach i zakresach obowiązków, które są kluczowe dla oferty na którą aplikujemy. Tym samym jeśli staramy się o pracę np. handlowca skupmy się na opisaniu doświadczenia zawodowego, które udowadnia że jesteśmy właściwym kandydatem na to stanowisko. Wszystkie pozostałe pozycje zawodowe jedynie wymieńmy, bądź opiszmy ale w zdecydowanie okrojonej wersji.

Znajomość języków obcych

To jedna z moich ulubionych części CV. Obok umiejętności i osiągnięć, języki obce to jedna z najważniejszych informacji dla pracodawcy. W swoim życiu zawodowym przejrzałam pewnie tysiące CV, ale przyznam że fantazja kandydatów co do sposobu opisywania skali znajomości języków obcych potrafi mnie dalej zaskoczyć. Najlepszą i najbardziej uniwersalną zasadą jest stosowanie europejskiego poziomu biegłości językowej (Common European Framework of Reference for Languages) czyli skali A1, A2, B1, B2, C1,C2. Przedstawianie poziomu znajomości języka obcego w sposób graficzny bądź za pomocą opisu słownego ( dobry, średniozaawansowany) jest niestety bardzo subiektywną oceną, która niekoniecznie ma pokrycie w rzeczywistości. Innym, dopuszczalnym sposobem jest zamieszczenie informacji o zdobytym certyfikacie językowym, pamiętajmy jednak by dopisać również w którym roku zdobyliśmy ten certyfikat.

Zainteresowania

Z pozoru rzecz błaha, przez których wręcz celowo pomijana w CV, bądź traktowana po macoszemu. Książka, muzyka, sport to moje ulubione trio. Zawsze mnie zastanawia jak to możliwe, że wszyscy kochają czytać gdy tymczasem statystki krzyczą, że czytamy średnio pół książki na rok… Kochani rubryka zainteresowania to miejsce by pokazać kim jesteśmy, przemycić na swój temat trochę prywaty, wyróżnić się a wszystko to ma sprawić, by zostać zapamiętanym. Dlatego nie bójmy się mówić o swoich pasjach. Piszmy o nich! A nóż okaże się, że rekruter ma podobne zainteresowania, to zawsze pomoże w przełamaniu pierwszych lodów.

Klauzula

Pomimo obowiązujących już od dłuższego czasu przepisów RODO wciąż spotykam w nadesłanych CV  starą formułkę. Niestety takie CV zgodnie z przepisami powinny wędrować do niszczarki, dlatego tak ważne jest by umieszczać w dokumencie poprawną klauzulę. W świetle nowych przepisów najlepiej by była ona każdorazowo personalizowana pod konkretnego pracodawcę. Często też zdarza się, że pracodawcy by ułatwić sprawę i samemu stosować się do przepisów prawa proszą w ogłoszeniu o wklejenie w CV przygotowanej przez nich formułki bądź by kandydat wyraził zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ich arkuszu aplikacyjnym. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna uniwersalna klauzulę można znaleźć w internecie chociażby tutaj.

Podsumowanie

To relatywnie nowy trend, często spotykany w programach do konfiguracji CV. W dzisiejszych czasach, gdy liczy się każda minuta a rekruterzy mają do przejrzenia setki CV takie podsumowanie może być naszym biletem wstępu do rozmowy o pracę. Umieszczamy  je na górze CV, powinno być krótkie (4-5 zdań) i opisywać kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenie zawodowe, nasze  kluczowe kompetencje, osiągnięcia i cele zawodowe. Np. Jestem handlowcem z 8-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej. Specjalizuję się w aktywnym pozyskiwaniu klientów i realizacji celów sprzedażowych. W ostatnich latach moja realizacja planów sprzedażowych oscylowała na poziomie 110%. Szukam pracy w organizacji, która zapewni mi rozwój i postawi przede mną nowe wyzwania.

Długość CV

Znów, nie ma uniwersalnej zasady. Pamiętajmy jednak, że rekruter poświęca na każde CV statystycznie kilka sekund. Elaboraty na kilka stron nigdy nie są dobrym pomysłem, według niektórych rekruterów świadczą o przerośniętym ego kandydata. Przyjęło się uważać, że CV adekwatnie do długości doświadczenia zawodowego powinno mieć 1-3 strony. Są to bezpieczne granice, do których warto się stosować.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam odświeżyć swoje dossier i tchną powiew świeżości w Wasze zawodowe życia.

 

Autor: Ania