exit interview

Exit interview- dlaczego warto rozmawiać z odchodzącym pracownikiem?

Exit interview to rozmowa z pracownikiem, który kończy współpracę  z organizacją. Najczęściej taką rozmowę przeprowadza przedstawiciel działu HR. Rozmowę może przeprowadzić również przełożony jednak wtedy może tracić na autentyczności w szczególności jeśli powodem są relacje z przełożonym lub konflikt o którym przełożony wiedział, a nie zareagował w odpowiednim czasie. Exit interview to rozmowa, która dotyczy powodów zakończenia współpracy oraz różnych aspektów mających wpływ na tę decyzję.

Dlaczego warto przeprowadzać exit interview?

Częstym argumentem zmiany pracy jest wynagrodzenie, ale czy zawsze?

Oczywiście pieniądze są ważnym elementem niemniej jednak nie tylko ten aspekt decyduje o zmianie pracy.

Dzięki rozmowie exit interview możemy dowiedzieć się co w firmie nie działa jak należy. Powodów może być wiele: atmosfera, konflikty w zespole, niewłaściwy podział zadań czy brak możliwości rozwoju.

Takie informacje mogą pomóc nam uniknąć kolejnych błędów i zapobiec zwolnieniom kolejnych osób. Niektórymi aspektami będziemy mogli zająć się od razu, inne będą wymagały większego zaangażowania. Może też okazać się, że nie wszystko będziemy mogli zmienić.

Możemy dowiedzieć się również co dzieje się na lokalnym rynku pracy oraz co zrobić albo czego unikać aby przyciągnąć nowych pracowników.

Co jeszcze przemawia za przeprowadzeniem exit interview?

Kolejnym argumentem jest szansa na zmianę decyzji pracownika. Jeśli możemy zareagować i zmienić to co spowodowało decyzję o odejściu, możemy utrzymać wartościowego pracownika. Np. jeśli powodem jest zmiana miejsca zamieszkania, a my mamy wiele oddziałów może będziemy mogli przenieść pracownika do innego oddziału naszej firmy.

Jak się przygotować do exit interview?

Do wywiadu exit interview warto się przygotować np. poprzez zadbanie o miejsce spotkania, tak aby pracownik czuł się swobodnie i bezpiecznie. Warto również zarezerwować sobie czas na wywiad aby w trakcie rozmowy nie przerywać lub nie poganiać pracownika.

Ważne aby wiedzieć o co chcemy zapytać podczas spotkania.

Jakie pytania warto zadać podczas exit interview?

Dobrze aby omówić decyzję oraz ocenić różne elementy środowiska pracy zadając pytania tj.

  • Jaki jest powód decyzji?
  • Czy decyzja mogłaby ulec zmianie? Jeśli tak to co mogłoby ją zmienić?
  • Który z aspektów związanych ze środowiskiem pracy miał wpływ na decyzję?
  • Jak oceniane są poszczególne elementy środowiska pracy tj. lokalizacja, wynagrodzenie, premie, czas pracy, rozwój, szkolenia, zadania, relacje z przełożonym, współpracownikami? itp.
  • Jakie obszary w pracy warto zmienić ?
  • Czy poleciłby naszą firmę?
  • Czy chciałby wrócić?

Aby nie pytać jedynie o słabsze elementy warto porozmawiać o tym co wyróżnia nas jako pracodawcę i co warto utrzymać.

Jeśli nie ma przestrzeni na indywidualne spotkania z pracownikami warto przygotować ankietę, którą pracownicy mogliby wypełnić i ustosunkować się do powyższych pytań.

Warto rozmawiać gdyż czasem niewielka zmiana może pomóc w utrzymaniu w organizacji wartościowych pracowników.

Autor: Edyta