dlaczego warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne

Dlaczego warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

Dlaczego warto chodzić rozmowy kwalifikacyjne? Odpowiedź dla niektórych będzie tak banalna jak samo pytanie – by dostać pracę. Ale czy zawsze podejście jest tak zero-jedynkowe? Otóż nie, chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne przynosi zdecydowanie więcej korzyści.I postaram się Was zaraz o tym przekonać.

Znam co najmniej kilka powodów dlaczego warto brać udział w rozmowach kwalifikacyjnych:

Benchmarking

 Często zaczynamy chodzić na rozmowy kwalifikacyjne dopiero gdy stoimy pod przysłowiową ścianą i wisi nad nami nieuchronne widmo zmiany pracy. To duży błąd gdyż desperacja, którą wówczas odczuwamy sprawia, że będziemy gotowi przystać na praktycznie każdą złożoną nam propozycję.  Tym samym koło nosa mogą nam przechodzić naprawdę wartościowe oferty. Takie profilaktyczne chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne pozwala na bieżąco monitorować nam naszą wartość na rynku. Weryfikacja wynagrodzenia oferowanego przez rynek może być dodatkową wskazówką dla nas czy nasz obecny pracodawca uczciwie podchodzi do kwestii naszego wynagrodzenia.

W rekrutacjach jak w sporcie

im więcej trenujemy tym lepsze wyniki otrzymujemy. Każda rozmowa przybliża nas do celu ( wymarzonej pracy) ale pozwala też poćwiczyć swoje umiejętności we właściwym odpowiadaniu na pytania rekrutacyjne, pomaga oswoić się ze stresem i w pracy nad pewnością siebie.     

Nasze doświadczenia, obserwacje są zasobem,

do którego zawsze możemy sięgnąć w przyszłości. Dlatego po każdej rozmowie dobrze jest zrobić sobie krótkie podsumowanie i szczerze zastanowić się nad tym co poszło dobrze a nad czym warto jeszcze popracować. Wszystkich lubiących dogłębne analizy zachęcam do stworzenia sobie analizy SWOT naszej rozmowy czyli określenia jej mocnych i słabych stron, przeanalizowania wszystkich szans i zagrożeń. Pamietajmy by być ze sobą szczerym – ta analiza jest tylko dla nas i tylko wtedy spełni swoją rolę jeśli podejdziemy do niej uczciwie.

Potrzeby rynku są tak zmienne jak dynamiczny jest sam rynek pracy

Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne pozwoli nam trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o potrzeby rynku i wymagania potencjalnych  pracodawców – pozwoli nam to właściwie ukierunkować rozwój swoich kompetencji i nie wypaść z tzw. „obiegu”. 

Kontakty 

Każde spotkanie to szansa na nawiązanie nowych ciekawych znajomości. Nawet jeśli z tej konkretnej rozmowy nic nie wyniknie, to nigdy nie wiadomo czy rekruter biorący w niej udział nie odezwie się do Ciebie za jakiś czas proponując ofertę pracy na innym stanowisku bądź już w zupełnie innej organizacji.

Spotkania rekrutacyjne to doskonały sposób na weryfikację wyobrażenia  o samym sobie

często zetknięcie się naszych wyobrażeń o samym sobie z tym w jaki sposób odbierają nas obcy ludzie może okazać się dla nas wspaniałą lekcją. Czasem uzmysłowimy sobie jak bardzo siebie nie docenialiśmy, czasem może to być lekcja pokory, która pozwoli nam zwrócić uwagę na to, co powinnismy w sobie poprawić. 

Feedback zwłaszcza negatywny należy potraktować jako prezent

stanowi bowiem ogromne źródło informacji dla nas nad czym jeszcze powinniśmy popracować. Dlatego nie bójmy się dopytać rekrutera co przesądziło o  decyzji https://becejprevoz.com/buchstabe-a/index.html , na co jego zdaniem powinnismy zwrócić szczególna uwagę i w która stronę powinniśmy ukierunkować swój rozwój.

A może…

tak najzwyczajniej w świecie okaże się,  że w wyniku kilku spotkań rekrutayjcnych dojdziesz do wniosku, jak w fajnym i satysfakcjonującym miejscu dane jest Ci pracować? Jak to mówią „cudze chwalicie…” tymczasem często to co najlepsze mamy tuż pod nosem :).

Na koniec smaczek…

jakiś czas temu natknęłam się na artykuł w Business Insider, w którym mowa była o tym, że Netflix sam zachęca swoich pracowników do chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne,  a następnie do omawiania ze swoimi managerami jakie wyciągnęli z tych rozmów wnioski . „Ma to pomóc im w wyznaczeniu sobie zawodowych celów. W ten sposób człowiek przekonuje się też o tym, ile jest wart” uważa była szefowa HR -w Netfliksie Patty McCord. „Świadomość tego, że inne firmy szybko zatrudniłyby cię, jeśli zrezygnowałbyś z pracy dla Netfliksa, jest przyjemna. Chodzenie od czasu do czasu na rozmowy o pracę jest zdrowe i motywuje pracowników do tego, by rozmawiali ze swoimi managerami o tym, czego się nauczyli, robiąc to.”

Oczywiście zawsze należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Popadanie w skrajność i traktowanie udziału w rozmowach  kwalifikacyjnych jako swoistego hobby może skończyć się tym, ze po jakimś czasie będziemy „spaleni” w większości firm w okolicy. Zreszta gwarantuję, że wytrawne oko rekrutera bardzo szybko wychwyci takiego amatora mocnych wrażeń. Pamiętajmy by szanować także druga stronę zaangażowaną w proces – dlatego warto przyjmować zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne nawet nie będąc przekonanym, czy chce się zmienić pracodawcę ale być na tyle uczciwym by założyć, ze jeśli oferta pracy naprawdę wyda nam się atrakcyjna to rozważymy jej przyjęcie.

 

 

Autor: Ania