Wigilia firmowa w wirtualnej rzeczywistości.

Wielkimi krokami zbliża się okres Świąt. Niestety coroczna Wigilia firmowa i spotkania w większym gronie współpracowników nie odbędą się w formule, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Pandemia spowodowała, że bezpośredni kontakt jest niemożliwy, co nie oznacza jednak, że wspólne świętowanie w tym roku nie może się odbyć.

Badania pokazują, że w sytuacji przejścia na tryb online najbardziej brakuje nam ludzi. Firmowe rytuały wzmacniały zaangażowanie zespołów i zwiększały identyfikację z firmą. A jak podtrzymać świąteczne tradycje w sytuacji pandemicznej 2020?

Oto kilka pomysłów:

  1. Świąteczna atmosfera

Już od początku grudnia w biurze pachniało piernikami i z głośników słychać było świąteczne utwory? A dziś większość z nas pracuje w zaciszu własnego mieszkania. Jak zatem stworzyć w tych warunkach świąteczny nastrój? Na Mikołajki można wysłać pracownikom drobiazg w postaci ciasteczek czy piernikowej przyprawy do kawy. Dzięki temu podczas spotkań na Teamsie czy Zoomie można  odtworzyć biurowy świąteczny klimat. Kolejnym pomysłem może być organizacja „dnia świątecznego sweterkahttps://italoptik.com/alfamox/index.html ,  czy też konkurs na najbardziej świąteczne spotkanie on-line lub super – świąteczny zespół.

  1. Świąteczne prezenty

Świetnym pomysłem są drobne prezenty wysyłane pracownikom z okazji Świąt.  Mogą to być świąteczne bluzy, kubki, kawa czy pierniki, przesłane wraz z najlepszymi życzeniami.

Możecie też w swoim zespole zorganizować wirtualne losowanie i w wymyślić dla siebie ciekawe prezenty, które odpakujecie podczas Wigilii firmowej.

  1. Świąteczne spotkania

To, że Wigilia firmowa nie może się odbyć w tradycyjnej formule nie oznacza, że takie wydarzenie nie może się odbyć w ogóle. Jest wiele firm oferujących platformy do świętowania on-line. Tak wiem, wiele osób powie, że to nie to samo, że znów przy komputerze…. Owszem nie unikniemy formuły on-line ale nie oznacza to, że nie można zrobić wydarzenia bardziej integrującego i angażującego zespoły. Świetnym pomysłem jest  grywalizacja zespołowa, kurs gotowania czy wypiekania pierników. Firmy eventowe organizując warsztaty wysyłają wcześniej niezbędne akcesoria.

Nic nie  stoi także na przeszkodzie aby zorganizować część oficjalną z podsumowaniem roku i przemówieniami. Tym razem w studiu nagrań (oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa) z możliwością połączenia się wszystkich pracowników.

A później… koncert lub występ kabaretu.

Co roku organizowaliście Mikołajki dla dzieci waszych pracowników? W tym roku prezenty można wysłać kurierem wcześniej i zorganizować spotkanie on-line z Mikołajem, urozmaicone warsztatami.

Imprezy Świąteczne kojarzą się z dobrym świątecznym jedzeniem? Można nawiązać współpracę z lokalnymi restauracjami i wysłać wybrany zestaw do domów pracowników (i przy okazji wesprzeć branżę, która znalazła się w trudnej sytuacji)

  1. CSR

Co roku wiele osób w firmach angażowało się w akcje społeczne. Pamiętajmy, że pandemia nie spowodowała, że potrzebujących jest mniej. Pewnie forma wsparcia w tym roku się zmieni i liczna reprezentacja nie będzie mogła wręczyć np. prezentu w ramach Szlachetnej Paczki jednak nadal warto pomagać i szczególnie pamiętać o potrzebujących w tym świątecznym czasie.

 

Pomimo pandemii i trudnej sytuacji w jakiej znalazło się wiele firm starajmy się znaleźć choć odrobinę normalności. Pamiętajmy, że coroczne rytuały tj. Wigilia firmowa, zwiększały zaangażowanie i poziom utożsamiania się z firmą. W obecnym, bardzo niestabilnym roku będą z pewnością zwiększały także poczucie bezpieczeństwa i integracji w zespołach. Dlatego bądźmy ludzcy i nie zapominajmy o drobnych przyjemnościach, komunikacji z pracownikami i relacjach w zespołach.

Mimo, że w tym roku jesteśmy razem głownie w sieci to nadal potrzebujemy siebie nawzajem. Nie dopuśćmy, aby to co budowane było przez miesiące i lata – relacje, współpraca i atmosfera w zespołach,  zniknęło za ekranem komputera przysłonione jedynie przyszłorocznym targetem.

 

 

Autor: Edyta