Esencjalista. Mniej, znaczy więcej.

Czas urlopowy w pełni. Mamy więcej czasu na relaks i odpoczynek. Może warto zadbać również o interesującą lekturę. Wcześniej pisałam o rozwoju swojej kariery, dlatego też polecam Wam książkę, która pozwala spojrzeć na Wasze podejście do pracy, ale też i życia z trochę innej perspektywy:

„ Esencjalista. Mniej, ale lepiej”  autor: Greg McKeown.

 

Czy pamiętacie dni kiedy wychodząc z pracy mieliście poczucie, że nic wartościowego nie zrobiliście a przecież ciągle byliście zajęci?
Znam osoby, które mówią, że dopiero w domu lub na urlopie mogą spokojnie popracować i nadrobić zaległości. Niestety takie podejście to krótka droga do frustracji, wypalenia zawodowego czy nawet poważnych chorób będących konsekwencją chronicznego stresu. Może właśnie urlop jest momentem kiedy warto na nowo poukładać swoje zawodowe i życiowe priorytety.

Zacznijmy od tego kto to jest Esencjalistą? Według autora Esencjalista to osoba potrafiąca skupić się na rzeczach najistotniejszych, eliminując przy tym to co zbędne.
Dzięki temu podejściu możemy podnieść swoją efektywność i lepiej zarządzać swoim czasem.

Dla Esencjalisty mniej znaczy lepiej.

Autor podaje wiele przykładów podkreślających skuteczność podejścia Esencjalistów do życia i pracy. Co prawda niektóre przykłady mogą być nieco oderwane od naszej rzeczywistości, niemniej jednak ich mnogość każdemu pozwoli odnaleźć coś dla siebie.

Poza samym opisem koncepcji esencjalizmu autor pokazuje też sposoby na to w jaki sposób wybierać istotne kwestie i się na nich skupiać. Przedstawia w jaki sposób ustalać priorytety, aby łatwiej było nam odmawiać i działać bardziej asertywnie w obronie własnych interesów.

„Esencjalista tworzy więcej -działa owocniej-usuwając więcej rzeczy, zamiast robić więcej”

Kluczowe zasady Esencjalizmu:

 

Naucz się sztuki podejmowania właściwych dla Ciebie decyzji i mówienia nie.

Esencjalista mówi mogę a nie muszę.  Mnogość zadań i możliwości wyboru powoduje, że tracimy kontrolę nad własnym czasem. Często mamy przeświadczenie, że aby zachować poczucie wpływu musimy brać na siebie więcej i więcej… Robimy wszystko, nawet rzeczy nieistotne tracąc przy tym bardzo na jakości w kluczowych zadaniach. Bardzo często zaczyna nam wtedy umykać istota rzeczy i paradoksalnie dopiero wtedy rzeczywiście tracimy kontrolę i wpływ.

Sztuką nie jest branie na siebie większej ilości zadań  i poświęcanie na pracę większej ilości czasu a jedynie wybór zadań najważniejszych, które realnie przybliżą Cię do oczekiwanego rezultatu.

„Jeżeli sam nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za ciebie”

Esencjalista za każdym razem kiedy podejmuje decyzję zadaje sobie pytanie czy to jest dla mnie istotne?  Wybierając rzeczy zadania dla ciebie ważne ustalaj swoje priorytety. Nie wszystko musi być dla Ciebie ważne, nie musisz być jak ktoś inny. Często tracimy czas i energie na błahe i nieistotne zadania, a nie mamy już sił na realizacje rzeczy istotnych. Nie musisz brać zadań za innych, sprawdzać maila co 5 minut, odpowiadać na telefon w każdym momencie.

Możesz odmawiać wybierając to co zgodne z Twoim nadrzędnym celem lub wartościami.

Esencjalista nie angażuje się w zadanie jeśli nie jest pewien w 90 %, że powinien się nim zająć.

„Jeżeli nie można zdecydowanie powiedzieć tak, należy zdecydowanie powiedzieć nie”

Bądź tu i teraz na 100%

Czasem wydaje się to trudniejsze niż możemy przypuszczać. Często będąc w pracy planujemy wypad na weekend ze znajomymi. Myślami jesteśmy już nad jeziorem. Niestety kiedy weekend nadejdzie zamiast relaksu mamy stres spowodowany niedokończonymi tematami zawodowymi. Esencjalista jest w 100% skupiony na tu i teraz. Jeśli wykonuje zadanie zajmuje się tylko tym, jeśli spędza czas z rodziną to jest jego główne zadanie i nic go wtedy nie rozprasza. Znajdź balans nie pozwól aby te dwie strefy się przeplatały. Esencjalista nie wykonuje zadań pojawiających się w tzw. międzyczasie. Multitasking nie jest skutecznym rozwiązaniem, często powoduje przedłużenie czasu wykonania zadania lub spadek jego jakości. Tylko skupienie się na jednej rzeczy w danym momencie może przynieść oczekiwane rezultaty i odpowiednią jakość. Esencjalista jeśli wykonuje jakieś zadanie jest w nie zaangażowany w 100%.

„Aby się skoncentrować, musimy uciec w skupienie”

Czasami to właśnie urlop jest momentem, w którym możemy się zatrzymać spojrzeć na swoje życie prywatne i zawodowe z innej perspektywy i zacząć wdrażać zmiany. Książka Esencjalista porusza bardzo istotną kwestię skupienia się na najważniejszym i złapaniu oddechu od mnogości możliwości, które w rzeczywistości z czasem mogą stanowić dla nas ogromny ciężar zamiast przynosić większą satysfakcję.

Dlatego zdejmij z siebie ten ciężki bagaż i wybierz esencję, z której będziesz czerpać radość.

Przyjemnej lektury.

Autor:Edyta