Nie stój w miejscu! Zadbaj o rozwój swojej kariery zawodowej!

„Największym błędem, jaki możemy kiedykolwiek popełnić w życiu jest myślenie, że pracujemy dla kogokolwiek innego niż dla siebie.”

– Brian Tracy

Wielu ludzi w obecnych okolicznościach mierzy się z trudną sytuacją zawodową. Niektórzy otrzymują decyzję o zmniejszeniu etatu, są wysyłani na urlopy czy wręcz tracą pracę. Pomijając obecną sytuację jednym co jest pewne w życiu i biznesie to ciągła zmiana.  Firmy często decydują się na zmiany strukturalne i rozwijają nowe obszary, czasem redukując inne.

Dlaczego jedni pomimo niewielu lat doświadczenia szybko awansują, a inni stoją w miejscu lub ich stanowiska są redukowane w pierwszej kolejności? Co zrobić aby nie być na miejscu tych drugich?

Jeśli nie chcesz stracić pracy, zostać pominiętym w momencie awansu lub po prostu chcesz kierować swoją drogą zawodową w zgodzie z samym sobą, zadbaj o rozwój swojej kariery zawodowej już dziś.

Po pierwsze autorefleksja nad własną drogą zawodową

Przemyśl w jakim kierunku zmierzasz i zadaj sobie kilka pytań:

  • Zastanów się czy obecna rola w Twojej firmie, Twoje stanowisko dają Ci satysfakcję?
  • W jakim kierunku chcesz się rozwijać?
  • Jakie wartości są Ci bliskie? Czy są one spójne z wartościami reprezentującymi organizację w której pracujesz?
  • Jakie projekty są dla Ciebie ważne? W jakie zadania z chęcią się angażujesz?
  • Co chciałbyś jeszcze zrealizować w swoim życiu zawodowym?
  • W jakich działaniach czujesz się dobrze i komfortowo? Jakie działania przynoszą Ci satysfakcję?
  • W czym jesteś dobry zarówno w pracy jak i poza nią?
  • Co chciałbyś udoskonalić, poprawić?

Każdy dojdzie zapewne do innych wniosków. Być może stwierdzicie, że chcecie wdrożyć nowy projekt we własnej organizacji, postarać się o awans. Inni mogą dojść do wniosku, że najwyższa pora na zmianę pracy, branży lub nawet całej ścieżki kariery zawodowej.

Śledź rynek pracy

Kiedy wiesz już mniej więcej co chcesz robić i w jakim kierunku zmierzasz.

Obserwuj swoją konkurencję i jej działania w obrębie Twojej specjalizacji. Jeśli te działania przynoszą skutek być może warto je wdrożyć w Twojej organizacji. Możesz to zrobić uczestnicząc w lokalnych spotkaniach branżowych, konferencjach czy grupach dotyczących Twojej specjalizacji w mediach społecznościowych. Zapewne otrzymasz sporą dawkę inspiracji.

Przeglądaj ogłoszenia o pracę i to nie koniecznie w celu jej zmiany. Obserwując ogłoszenia konkurencji na analogiczne lub zbliżone stanowiska, czy też stanowiska z Twojej branży możesz zaobserwować trendy, które pojawiają się na rynku. Dzięki temu, będziesz mógł określić czy aby na pewno posiadasz wszystkie kompetencje, które są obecnie poszukiwane. Jeśli aspirujesz na jakieś stanowisko i nie wiesz jak ukierunkować swoje działania rozwojowe może to być podpowiedź. Być może dowiesz się, że istotna w tym obszarze jest konkretna wiedza np. z zarządzania projektami czy znajomości metodologii, którą będziesz w stanie szybko nadrobić.

Warto śledzić trendy na rynku w zakresie poszukiwanych kompetencji  i być z nimi na bieżąco.

Uzupełniaj braki kompetencyjne poprzez poszerzanie swojej wiedzy

Wiesz już dokąd zmierzasz i jakich kompetencji Ci brakuje lub jaką wiedzę musisz uaktualnić. Teraz kolej na jej zdobywanie. Rynek daje nam wiele możliwości możemy:

  • zaprenumerować prasę branżową
  • czytać książki
  • uczestniczyć w webinarach i szkoleniach online
  • realizować szkolenia i kursy zawodowe lub kończyć kolejne studia jeśli uznasz to za interesujące
  • słuchać podcastów i czytać blogi specjalistów z dziedziny, która Cię interesuje lub związanych z rozwojem osobistym
  • możemy bardziej świadomie projektować swoje działania rozwojowe w  swojej organizacji (o ile firma w której pracujecie oferuje pracownikom działania rozwojowe)

Świat nie stoi w miejscu a my nie żyjemy w szklanej kuli, w której nic się nie zmienia. Aby nadążyć za obecną dynamiką zmian na świecie musimy być na bieżąco. Nie chodzi o to abyś teraz nagle podjął się tych wszystkich aktywności. Nasz czas nie jest z gumy i to oczywiste. Warto jednak w życiowe rytuały wpleść odrobinę edukacji i np. jadąc do pracy wysłuchać audiobooka, biegając posłuchać ciekawego podcastu, a wieczorem zamiast bez celu przeglądać Facebooka zatrzymać się na ciekawym artykule.

Ucz się języków

Świat stał się wielokulturowy coraz rzadziej firmy skupiają się jedynie na lokalnym rynku. Firmy importują i eksportują. Dlatego nawet jeśli obecnie znajomość języka nie jest Ci niezbędna to Twojej pracy to nigdy nie wiesz kiedy ta umiejętność Ci się przyda. Twoja firma może rozpocząć ekspansje zagraniczną lub może będziesz zmuszony szukać pracy a na lokalnym rynku a większość firm z branży to międzynarodowe korporacje. Być może będziesz chciał zmienić pracę a jedyną Twoją przeszkodą będzie bariera językowa.

Aby tego uniknąć staraj się utrzymywać stały kontakt z językiem obcym, który znasz lub zacznij uczyć się języka.

Wiem, że przy wielu zadaniach czasem ciężko znaleźć chwilę na naukę, ale spróbuj choć przeczytać jakiś artykuł na blogu w języku którego się uczysz. Podczas wyjazdu zagranicznego nawiąż kontakt z osobą do której od czasu do czasu napiszesz lub zadzwonisz żeby  porozmawiać. Zapisz się na konwersacje aby nie czuć blokady przed wypowiedzią w języku obcym. Na rynku można znaleźć też wiele aplikacji do nauki języka, które w prosty sposób pomogą  Ci zwiększyć zasób słownictwa. Czasami 15 minut dziennie pozwoli Ci na znaczne zwiększenie zasobu słownictwa.

Doświadczaj

Jeśli uda Ci się poszerzać swoją wiedzę to świetnie, ale pamiętaj wiedza niewykorzystana nie ma odpowiedniej wartości. Niestety nawet najbardziej praktyczna i dopasowana do naszych  potrzeb wiedza z książki lub najciekawszego kursu nie będzie działać jeśli nie wykorzystamy jej w praktyce i nie zaczniemy działać.

Przed chwilą pisałam o nauce języków, wielu z nas uczyło się języka obcego w szkole, na kursach tylko dlaczego nieliczni posługują się językiem obcym biegle? Niestety to właśnie przez brak praktyki.

Uczysz się języka świetnie, zapisz się do międzynarodowych grup dyskusyjnych, śledź blogi anglojęzyczne, oglądaj filmy bez lektora, zapisz się na konwersacje. To samo dotyczy wszystkich innych kompetencji zarówno tych specjalistycznych jak i  społecznych. Przeczytałeś książkę o feedbacku to zastosuj omawiane w niej elementy przy współpracy ze swoim zespołem. Jeśli się nie sprawdzają trudno znajdziesz inny sposób ale doświadczając masz możliwość popełniania błędów, a na czym jak nie na własnych błędach uczymy się przecież najlepiej.  Daj sobie przestrzeń do popełniania błędów. Dzięki próbom masz możliwość wdrożenia zmian, które w końcu zadziałają pozytywnie.

Nie musisz od razu przeprowadzać rewolucji. Ucz się na co dzień drobnych rzeczy. Np. do tej pory Excel nie był Ci niezbędny w pracy, jednak wiesz już, że często jest on wymagany na Twoim stanowisku. Naucz się jednej funkcji i zmieniaj swoje tygodniowe raporty, z każdym kolejnym tygodniem znacznie poprawisz jakość swojej pracy a zmiana nie będzie bolesna. Czasem drobnymi krokami możemy uzyskać zupełnie nową jakość pracy, zyskać na czasie i się rozwinąć.

Zadbaj o swój personal branding

Świat przenosi się powoli do sieci, dlatego ważne aby być obecnym w mediach społecznościowych i zadbać o swój wizerunek. Pokaż się z dobrej strony, popracuj nad swoimi mediami społecznościowymi. Załóż konto na LinkedIn i bądź aktywny, udzielaj się w zakresie Twojej branży, wymieniaj się wiedzą.

Dzięki mediom społecznościowym, ale też spotkaniom branżowym możesz zbudować sieć kontaktów i trwałe relacje biznesowe. Takie relacje mogą stanowić doskonałe wsparcie dla rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Dbając o swój wizerunek w sieci warto pamiętać, że kanały takie jak Facebook czy Instagram też są ogólnodostępne. Podejrzewam, że nie każdą treść tam zamieszczaną chciałbyś przedstawić pracodawcy.

Zastosuj powyższe kroki i zadbaj o rozwój swojej kariery zawodowej.

Nie chodzi o to aby od razu zmieniać pracę, a jedynie o to aby nie stać biernie. Pamiętaj kto stoi w miejscu ten się cofa. Stanie w miejscu może okazać się ryzykowne tym bardziej w tak dynamicznych i nieprzewidywalnych czasach w jakich żyjemy. Wyjdź ze strefy komfortu i nie bój się zmian. Oczywiście zmiany wymagają podjęcia wysiłku i nie są łatwe. Jednak jeśli się ich podejmiesz zyskasz większą pewność siebie w zakresie swoich kompetencji.

Warto pamiętać o tym, że wiedza i doświadczenie, które zdobywamy zostanie z nami. Zmieniając podejście do obecnej pracy, awansując czy zmieniając pracę zawsze możesz z niej skorzystać. Dzięki temu uzyskasz  większą pewność siebie i bardziej świadomie podejmiesz dalsze decyzje dotyczące swojej kariery i rozwoju.

 

Autor: Edyta